Obudź się i zabezpiecz swój komputer zanim haker wejdzie
50, Jastrzębie-Zdrój, Poland

Do źle zabezpieczonego rutera mogą zalogować się nie tylko sąsiedzi, by „podkradać” Internet, ale także przestępcy. Pokazujemy krok po kroku, jak uodpornić bezprzewodową sieć domową na ataki hakerów, nie tracąc przy tym na szybkości połączenia.

Autor: Adrian Kubacki

Haker potrzebuje 50 sekund, żeby włamać się do sieci WLAN niezabezpieczonej najnowszym algorytmem szyfrowania. Według badań ponad 50 proc. bezprzewodowych sieci w Polsce nie jest dostatecznie chronionych. Jest to o tyle zrozumiałe, że konfigurowanie rutera trudno uznać za intuicyjne. A jeśli nawet uda nam się ominąć wszystkie rafy, na koniec może okazać się, że ustawiony poziom zabezpieczeń niekorzystnie wpływa na szybkość komunikacji.

Czym grozi brak zabezpieczenia sieci WLAN? Konsekwencje mogą być naprawdę poważne: od spadku szybkości transferu, gdy przez nasz ruter łączą się z Internetem wszyscy sąsiedzi, przez możliwość wykradzenia danych z naszego komputera, nawet po kłopoty prawne, gdy ktoś za pomocą naszego łącza internetowego będzie nielegalnie rozpowszechniał filmy czy materiały pedofilskie. Tego typu przypadki zdarzają się też w Polsce, a właścicielom niezabezpieczonych ruterów bardzo trudno jest udowodnić, że to nie oni łamali prawo, ale nieznane im osoby, które wykorzystały ich sieć do popełnienia przestępstwa.

W tym artykule na przykładzie popularnego rutera D-Link krok po kroku opisujemy, jak zgodnie z aktualnymi standardami zabezpieczyć naszą sieć przed intruzami, zachowując maksymalną szybkość przesyłania danych. Konfiguracja przebiega podobnie jak w przypadku większości tego typu urządzeń.

Darmowe programy do ściągnięcia:

1) SpeedTest - pozwala na sprawdzenie jak szybkie jest Twoje połączenie internetowe.
To narzędzie służy do testowania prędkości Twojego łacza poprzez łączenie się z wybraną stroną czy serwerem. Ściągnij teraz!

2) Easy WiFi Radar - to darmowe narzędzie cały czas skanuje sieci w poszukiwaniu W-LAN, które są wyświetlane w okienku przypominającym radar. Jeżeli program wykryje chroniony hot spot, pojawi się czerwona kropka. Ściągnij teraz!

3) PuTTY - to doskonały a do tego bardzo mały klient usługi Telnet dla systemów Microsoft Windows. Aplikacja zajmuje zaledwie 200 KB co jest świetnym osiągnięciem w porównaniu z innymi programami tego typu potrafiącymi zajmować nawet do 10 MB. PuTTY wspiera protokół SSH, a także szyfrowane transfery danych

76 views
 
Comments

There are no comments yet.
Leave your comment, start the discussion!

Blog
Blogs are being updated every 5 minutes