Osvajanje Srpskoga trzista.
34, Beograd, Serbia

Evo mene opet sa politikom. Znam da sam vam dojadio al evo neke ideje pa prosudite sami.

Demokratija je lep pojam, svako ima pravo, priliku i slicno.
U drzavama sa velikim brojem stanovnika mozda, ali u drzavama poput Srbije to i nije neki sistem. A evo i zasto.
U SAD gde je preko 300m stanovnika firma sa prostim idejama moze uspeti. Ma koliko da ima konkurenata svako ce naci odredjeni broj kupaca i uspeti u svojoj zamisli.(danas ni to nije dosta pa vode marketinske ratove zato sto pokusavaju da zagrizu vise nego sto mogu da zinu)
U Srbiji imamo priblizno 10m (nema toliko al 'ajd da zaokruzimo). Srpska firma koja pokusava baviti se istim poslom kao i strana (koja vec ima odredjeno trziste) mora prevazici pocetnu prednost stranih firmi a to je vec osvojeni deo trzista u mestu delovanja.
Samim tim strana firma moze (zarad buduceg poslovanja) raditi i poslove sa gubitkom kako bi pokopala vec klimavu srpsku privredu.
Posledice ovakvog sistema su unistenje domacih firmi, osvajanje stranih i posle odredjenog vremena uvodjenje monopolistickog trzista od velikih firmi.
(ovo i te kako osecamo na nasoj kozi vec danas).
Posledice ne osecaju samo firme (kao sto vecina nas misli-otvorena trka ako nisi sposoban gubis...ovo bi poredjenje bilo kao kad dopingovani maratonac trci protiv starca) vec i drzava, a evo i zasto.
Strana firma ce otvoriti predstavnistvo u drzavi (kao sto i osvajaci ostavljaju utvrdjenje kako bi branili nove granice) i obavljati "sitnije" poslove unutar same drzave i prihodovati od toga. Drzava imati privid da porez redovno stize al u sustini veliki projekti (u kojima bi mozda nase firme sudelovale) bi se obavljali preko glavog dela (koji se naravno nikad ne nalazi u drzavama koje nemaju povoljniji porezni sistem. kao na primer mi) Naravno smanjen broj radnika (usled manjeg obima posla) ce u drzavi stvoriti vecu nezaposlenost i naravno jeftinije kadrove (usled velike ponude).
Smanjeni priliv poreza ce drzavu primorati da da velike povoljnosti potencialnim investitorima (kako kod gradjana ne bi izazvali jos vecu gnev usled teske situacije) i idemo u krug.
Tako da velike srpske kompanije mogu biti samo one koje su vec osvojile svoje okruzenje (kao sto su to vec Telekom,Elektrodistribucija,Vode,Putevi i slicno)
Elektrodistribucija usled manjka ulaganja kod nas vec propada, tako da je pitanje samo vremena kada ce biti prodata. Zeleznice koje bi bile izvor ogromnog prihoda da su modernizovane, su pred kolapsom tako da i u tom slucaju sledi prodaja. Vode su nam jedino ostale...pitanje sta nas tu ceka. Putevi sa otvorenim tenderima,videcemo kako ce proci.

U demokratskoj strukturi drzave, ta ista drzava "pere ruke" od svih proizvodnih radnji i time sav priliv novca potreban za finansiranje socijalnih izdataka,finansiranja skolarina stipendija i slicno svaljuje na porez. U drzavama sa velikom nezaposlenoscu to je uvek veci izdatak nego primanja.Tako da su te drzave primorane da se obrate MMF-u i drugim slicnim organizacijama za pomoc. Koje naravno obezbedjuju to i idemo u krug.

E sad idemo do finala nase price. Kako to da je SFRJ imala novac da finansira besplatno skolstvo,zdravstvo i slicno.
E pa odgovor se nalazi u drzavnim firmama. Umesto da novac ide na privatne racune manjine, finansije su zavrsavale u budzetu drzave, koja je automatski osiguravala sve radnike (bez posrednika-kao sto je danasnji porez i slicno) i plus je imala prihod od prodaje gotovih sredstava i plasiranje van svojih granica.
U ovom sistemu drzava postaje velika firma koja ima apsolutni monopol u odredjenim granama unutar svoje granice, stiteci svoje gradjane i omogucavajuci im rad i napredovanje ( u skladu sa mogucnostima svakog od nas)
Naravno sistem SFRJ nije bio savrsen, zato sto su imali ogromne propuste u strukturi upravljanja drzavnim preduzecima (vecina ne moze da donosi odluke o firmi) i zaposljavanje po partiskoj liniji je cista glupost (umesto da to bude po strucnosti kadrova) ali to je vec problem bio sistema.
Ideja je sa druge strane poprilicno dobra i u realnom zivotu vise nego odrziva.

Ovo je moje misljenje, a vi slobodno u komentarima unesite sugestije. Tj ukoliko ste procitali moje izlaganje u ovom blogu :)

1 views
 
Comments

There are no comments yet.
Leave your comment, start the discussion!

Blog
Blogs are being updated every 5 minutes